function quickAddAAScriptInit() local mf = getMainForm() local btnAddAddressManually = mf.btnAddAddressManually if btnAddAddressManually.PopupMenu==nil then btnAddAddressManually.PopupMenu=createPopupMenu(btnAddAddressManually) end local mi = createMenuItem(btnAddAddressManually.PopupMenu) mi.Caption="Add Address Manually" mi.OnClick=btnAddAddressManually.OnClick btnAddAddressManually.PopupMenu.Items.add(mi) mi = createMenuItem(btnAddAddressManually.PopupMenu) mi.Caption="Add Auto Assemble Script" mi.OnClick=function () local mr = getAddressList().createMemoryRecord() mr.Type = vtAutoAssembler mr.Script = '[ENABLE]\n\n[DISABLE]\n\n' mr.Description = 'Auto Assemble script' end btnAddAddressManually.PopupMenu.Items.add(mi) mi = createMenuItem(btnAddAddressManually.PopupMenu) mi.Caption="Add Create Thread Script" mi.OnClick=function () local mr = getAddressList().createMemoryRecord() mr.Type = vtAutoAssembler mr.Script = '[ENABLE]\n\nalloc(thread,248)\ncreatethread(thread)\n\nthread:\n\nret\n\n[DISABLE]\n\n' mr.Description = 'Create Thread Script' end btnAddAddressManually.PopupMenu.Items.add(mi) end quickAddAAScriptInit()